Pojawił się ciekawy raport na w stronach urzędu m.st Warszawy. https://um.warszawa.pl/documents/55043703/0/Transport+v.3.pdf/1f729b6e-c855-6218-d0f0-5a898a953b01?t=1666858043143 

Jego celem było pokazanie jakie zmiany w funkcjonowaniu miasta miały miejsce podczas pandemii COVID 19. Nas szczególnie interesowało to, jak warszawiacy radzili sobie transportem i poruszaniem się po mieście. 

Widać wyraźnie, że rower jako jedyny środek transportu utrzymał tendencję wzrostową! To znaczy, że warszawiacy rezygnowali z podróżowania publicznymi środkami transportu, również samochodem, wyciągnęli rowery z piwnic i ruszyli w drogę. 

Liczba podróży samochodami osobowymi spadła o około 30%, a  40% spadek odnotowano w częstości podróżowania transportem publicznym. Zmienił się również model podróżowania rowerem. Warszawiacy podróżowali przede wszystkim w okresie szczytu południowego – prawdopodobnie dlatego, że większość z nas pracowała zdalnie. 

Potwierdza się więc, ku naszemu zadowoleniu, zauważalny na ulicach bezprecedensowy wzrost popularności roweru jako bezpiecznego i zdrowego środka transportu pozwalającego na aktywność fizyczną tak potrzebną podczas pandemii oraz umożliwiającego zachowanie dystansu społecznego. 

Podobne zmiany można było zaobserwować również w innych polskich miastach. Rozbudowa infrastruktury, działania przyjazne rowerzystom, potrzeba utrzymania dystansu społecznego sprawiły, że ruch rowerowy zwiększył się w niektórych miejscowościach w czasie pandemii nawet o 100 %. 

Takim przykładem jest Kraków – miasto zostało wymienione przez  „The Guardian” w gronie miast sprzyjających rowerzystom. Krakowianie w 2020 r. znacznie chętniej niż w poprzednich latach wybierali rower jako środek przemieszczania się. Pokazały to dane z trzynastu punktów zlokalizowanych w różnych rejonach miasta. Wielu z mieszkańców do zmiany dotychczasowych nawyków transportowych zmusiła pandemia koronawirusa, ale i kompleksowe podejście do organizacji sposobu przemieszczania się po Krakowie wszystkich uczestników ruchu. 

W zestawieniu Guardiana, Kraków znalazł się wśród takich europejskich miast jak Londyn, Bruksela, Barcelona, Mediolan, Lizbona czy Paryż. Z pełnym zestawieniem inwestycji rowerowych w europejskich miastach można zapoznać się na stronie: www.theguardian.com. 

Ciekawym zjawiskiem jest też fakt, że w czasie pandemii sklepy notowały zdecydowanie większą sprzedaż rowerów, także elektrycznych (sprzedaż elektryków była większa nawet o 800 proc.), co potwierdza, że wielu Polaków przesiadło się na rowery. Ponad 40 proc. osób wybrało jednoślad zamiast innych środków transportu, a co piąty rowerzysta jeździł obecnie więcej niż przed rozpoczęciem pandemii (dane z badania „Rowerowa Rewolucja”). 

Czy te trendy się utrzymały? Zapewne w dużej mierze tak, widać to na ulicach, wiele osób wybiera rower jako główny środek transportu lub korzysta z transportu łączonego (komunikacja miejska, podmiejska i rower).

Źródła:

 https://um.warszawa.pl/documents/55043703/0/Transport+v.3.pdf/1f729b6e-c855-6218-d0f0-5a898a953b01?t=1666858043143 https://biznes.newseria.pl

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.