Asfaltowe, widokowe trasy wzdłuż wybrzeża, po górskich przełęczach i szczytach. Poza sezonem z niedużym natężeniem ruchu samochodowego, ale wymagające niezłej kondycji i wytrenowania w pokonywaniu często stromych podjazdów. 

Po Teneryfie można jeździć rowerem szosowym, górskim, dobrze sprawdzają się jednoślady ze wspomaganiem elektrycznym, szczególnie na dłuższych trasach. 

Rower możemy zabrać ze sobą, ale tez bez problemu wypożyczyć go na miejscu. 

Każda linia lotnicza wskazuje warunki i koszt przewozu jednośladu. Przewóz roweru liniami LOT to koszt 250 zł w jedną stronę (rower musi być zapakowany, zabezpieczony i mieć odkręcone przednie koło, spuszczone powietrze z opon i skręconą kierownicę; https://www.lot.com/cz/pl/podrozuj/bagaz/sprzet-specjalny/sprzet-sportowy)

 Druga opcja to wypożyczenie roweru na miejscu. Na Teneryfie jest sporo wypożyczalni, np. Free Motion czy  Bike Point Tenerife (rower szosowy z aluminiową ramą i hamulcami szczękowymi kosztuje od 14 euro za dzień wypożyczenia przy wypożyczeniu na 13 dni i dłużej; jeden dzień to 24 euro). Trzeba się tez liczyć z kaucją zwrotną w wysokości około 50 euro. 

Wybierając się na Teneryfę w miesiącach zimowych trzeba pamiętać o odpowiedniej odzieży. Czapka, opaska pod kask, wiatrówka, długie spodnie to minimum, szczególnie podczas wypraw w wyżej położone tereny. Temperatura spada ze wzrostem wysokości, może przydarzyć się jazda w chmurach, a słońce na szczycie nie musi oznaczać przyjemnego ciepełka. 

Trasy można planować wcześniej, albo spontanicznie zwiedzać okolicę. Z pomocą przychodzi Internet - na różnych platformach można odnaleźć trasy wrzucone przez użytkowników wraz z opisami, wskazówkami, poradami. Dominują dwa punkty obowiązkowe: Teide - wulkan (w jego okolicy można odnaleźć prawdziwie księżycowe krajobrazy) i Masca - urokliwa miejscowość w górach. 


Nocować można w hotelach, pensjonatach, hostelach lub tzw. Casas Rurales (pokój, apartament w agroturystyce, na wsi). 

Rowerzyści powinni pamiętać, że: 

- w Hiszpanii z zasady obowiązuje zakaz poruszania się rowerem po autostradach (chyba że zezwalają na to znaki drogowe) 

- obowiązkowe wyposażenie roweru to światła przednie i tylne (w nocy i w tunelach), światła odblaskowe 

- kask rowerowy jest obowiązkowy dla rowerzystów poniżej 16 roku życia, dla osób starszych zalecany w terenie zabudowanym i obowiązkowy poza terenem zabudowanym 

- przepisy wymagają, aby nosić odzież odblaskową (np. kamizelka odblaskowa) w nocy i w tunelach oraz aby światła przednie i tylne były widoczne z odległości 50 metrów 

- w całym kraju obowiązuje sjesta, mniej więcej od godziny 14.00 i trwa do około 18.00 - w tym czasie mniejsze sklepy, sklepiki i punkty handlowe są zamknięte. Szczególnie w małych miejscowościach 

- banki w Hiszpanii, czynne są od 8.30 do 13.30 lub tylko do 14.00 

Wyprzedzanie rowerzysty – przepisy 

W Hiszpanii pojazd ma poruszać się z umiarkowaną prędkością, a nawet zatrzymać się, w przypadku zbliżania się poza miastem do unieruchomionych pojazdów oraz rowerzystów, którzy jadą po drodze, bądź po jej poboczu. Po ubiegłorocznej zmianie przepisów konieczne jest zachowanie 2-metrowego odstępu od wyprzedzanego rowerzysty. 

Dodatkowo prędkość należy zredukować o 20 km/h względem maksymalnej dopuszczalnej (czyli na drodze o ograniczeniu wynoszącym 50 km/h można wyprzedzać jadąc maksymalnie 30).  

Za naruszenie przepisu grozić będzie mandat w wysokości 200 euro i 3 punkty karne.

Żródło: własne doswiadczenia

 https://www.spain.info/pl/odkrywanie-hiszpanii/turystyka-rowerowa-hiszpania/ https://kolarsko.pl/2021/01/27/hiszpania-zmienia-przepisy-dotyczace-wyprzedzania-rowerzystow

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.