Rowerem po Chorwacji


Po raz kolejny w tym roku mamy okazję wybrać się z rowerami do Chorwacji. W związku z tym krótkie podsumowanie czego możecie się spodziewać jeżeli chodzi o podróżowanie rowerem po tym pięknym kraju. 

Chorwacja urzeka nas krajobrazami, zróżnicowaniem terenu, wspaniałym wybrzeżem, wzdłuż którego znajduje się większość miejscowości turystycznych i co za tym idzie infrastruktury drogowej. 

Jeżeli chodzi natomiast o infrastrukturę rowerową stricte dedykowaną naszym jednośladom to w tym wypadku nie możecie się spodziewać zbyt wiele. Trasy rowerowe są zazwyczaj wyznaczone w ruchu ogólnym, który w sezonie turystycznym jest naprawdę intensywny. Możecie spotkać zamknięte dla ruchu pojazdów mechanicznych odcinki, które często będą znajdować się w okolicy atrakcji turystycznych lub ciekawych miejsc, ale są to raczej pojedyncze punkty na mapie, które nie stanowią większej całości. 

Przez Chorwację biegnie trasa EuroVelo „Mediterranean Route” tak zwana rowerowa ósemka https://en.eurovelo.com/ev8/croatia, ale nie spodziewajcie się tutaj specjalnych udogodnień dla rowerzystów, jest ona poprowadzona w ruchu ogólnym lub szutrowymi bezdrożami gdzie czasami musimy przeprowadzić rower po bardzo wyboistych kamieniach. 

Samo oznakowanie trasy pozostawia też bardzo wiele do życzenia. 

Jeżeli chodzi o jazdę w ruchu ogólnym to poza wyzwaniem związanym z ogromną intensywnością ruchu samochodowego jest fakt, że w Chorwacji praktycznie nie ma takiego elementu drogi jak pobocze. Linia ciągła ograniczająca jezdnię jest namalowana zazwyczaj w odległości kilku centymetrów od końca nawierzchni asfaltowej, czasami występuje jeszcze pochyły odpływ wody o szerokości około 0,5 m. Biorąc pod uwagę fakt, że są to zazwyczaj bardzo kręte drogi to w większości przypadków mamy do czynienia z zakazem wyprzedzania i linią ciągłą oddzielającą pasy ruchu. Co oczywiście nie znaczy, że jadące samochody nie będą próbowały nas wyprzedzać, a robią to naprawdę w niedużej odległości od rowerzysty. 

Zasada odpowiedniej przestrzeni od rowerzysty nie jest tu respektowana, szczególnie przez lokalnych kierowców. Chorwaci nie mają specjalnie dużego szacunku dla rowerzystów, bardzo często zdarza się, że sporych rozmiarów ciężarówka praktycznie ociera się wam o łokieć. 

Niemniej jeżeli chodzi o atrakcyjność tego kraju to można powiedzieć, że krajobrazy rekompensują nam wszystkie te niedogodności. Chorwacja cały czas oferuje jeszcze bardzo wiele niezagospodarowanych naturalnych obszarów. Złaszcza wewnątrz lądu kiedy oddalimy się trochę od linii brzegowej możemy doświadczyć niesamowitych widoków i spokoju na drodze. Zdecydowanie warto czasami zjechać z dróg asfaltowych i zagłębić się w trochę bardziej dzikie tereny, gdzie mamy szanse na spotkanie ciekawych zwierząt czy skosztowania winogron lub fig. Przy czym nie spotkamy tam żadnego innego człowieka przez kilkadziesiąt minut lub nawet kilka godzin jazdy (nie mówiąc już samochodach, które z uwagi na troskę o zawieszenie nie zapuszczają się w takie rejony). 

Nawierzchnia tych lokalnych dróg stanowi spore wyzwanie dla rowerzysty bo poza wystającymi kamieniami i żwirem mamy tu sporo podjazdów oraz zjazdów więc średnia prędkość nie jest zazwyczaj imponująca. Niemniej wrażenia jakich doświadczymy są niesamowite. 

Rowerzyści są mile widziani na promach, których pływa w Chorwacji naprawdę mnóstwo, tych większych, ale też małych lokalnych kilkunastoosobowych łódkach, które mogą nas zabrać z rowerem z lądu na wyspę. Urozmaicenie terenu na wyspach będzie zawsze trochę większe niż na lądzie, możemy tam liczyć na mniejszy ruch, często ciekawsze krajobrazy, trochę tańsze jedzenie i jeszcze więcej dzikiej natury. 

Ciekawostka: Chorwacja posiada największy archipelag wysp na Morzu Śródziemnym - 698 z czego 47 są zamieszkane.

Jeżeli chodzi więc o wybór roweru do Chorwacji to zdecydowanie rekomendujemy rowery górskie (naprawdę docenicie wasz przedni amortyzator w góralu) jeżeli chodzi o rowery, trekkingowe lub gravele (zalecamy tu maksymalnie szerokie opony przeznaczone do jazdy w terenie). Rower szosowy to też oczywiście opcja na Chorwację bo z uwagi na to, że nie ma tam mroźnych zim jakość asfaltu jest naprawdę wyśmienita. Jednak natężenie ruchu w najciekawszych turystycznie obszarach jest tu sporym utrudnieniem. Niemniej środek lądu daje ogromne możliwości długich przelotów na w miarę spokojnych drogach. 

Jeżeli chodzi o porę dnia na wycieczki rowerowe to zdecydowanie polecamy godziny wczesno poranne i wieczorne. Środek dnia jest naprawdę upalny i niebezpieczny dla naszego organizmu, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że na pewno na naszej drodze napotkamy wiele wymagających podjazdów. Koniecznie musimy zaopatrzyć się w duży zapas wody, nakrycie głowy i grubą warstwę kremu przeciwsłonecznego. 

Praktycznie w każdym miejscu Chorwacji niesamowite widoki są gwarantowane!Gorąco zalecamy więc zabranie rowerów jeżeli wybieracie się do Chorwacji. Naprawdę warto!

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.