ROWER DOBRY NA WSZYSTKO – TAKŻE NA OBNIŻENIE KOSZTÓW W FIRMIE!


    Nie raz pisaliśmy już o zaletach jazdy na rowerze, jednak koncentrowaliśmy się głównie na korzyściach prozdrowotnych i proekologicznych. A przecież istnieją jeszcze inne wartości dodane. W firmie rower (wózek rowerowy, rower cargo) może być pojazdem służbowym. Ekologicznie, z korzyścią dla zdrowia pracownika i dla samego pracodawcy.

Zakup roweru może być bowiem kosztem uzyskania przychodu w PIT. Organy podatkowe zwracają uwagę, że przepisy prawa nie ograniczają możliwości zakupu na potrzeby działalności gospodarczej różnych środków transportu osobowego, w tym także roweru.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku kontroli organu podatkowego, przedsiębiorca musi udowodnić, że wydatek ma związek z prowadzoną działalnością (przedsiębiorca jeździ nim np. do klientów, przywozi towar do firmy). Warunkiem koniecznym jest wykorzystywanie roweru na potrzeby i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz udokumentowanie poniesionego wydatku np. w formie faktury. W przypadku zakupu roweru o wartości do 10 tys. złotych, wydatek będzie można od razu (jednorazowo) zaliczyć do kosztów. Jeśli cena będzie wyższa, konieczna będzie jego amortyzacja.

(przykład: m.in. interpretacje nr IBPBI/1/415-95/13/SK, IBPP2/443-377/14/KO oraz IPPB1/415-710/13-2/JB).

Istotną kwestią jest również możliwość pełnego odliczenia VAT od wydatku poniesionego na zakup roweru (stawa o VAT zakłada taką możliwość). Potwierdza to m.in. interpretacja nr IPPP3/443-624/13-2/MK, z której wynika, że rower nie jest pojazdem samochodowym i dlatego nie dotyczą go ograniczenia w odliczeniu podatku od towarów i usług.

(w sytuacji korzystania z samochodu do celów firmowych i prywatnych,  można odliczyć 50 proc. kwoty podatku zawartego w cenie nabytego towaru lub usługi związanych z tym pojazdem. Prawo do odliczenia całego podatku przysługuje w sytuacji, gdy samochód wykorzystywany jest w 100-proc. na potrzeby firmy, jednak by to udowodnić należy prowadzić odpowiednią ewidencję)


Źródło: https://www.prawo.pl/podatki/rower-moze-byc-kosztem-podatkowym-mozna-odliczyc-vat-od-zakupu,400124.html

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.