7 powodów, dla których warto jeździć rowerem w kasku


Czy rowerzysta powinien nosić kask?

Chyba od samego momentu powstania roweru i wprowadzenia go w przestrzeń ruchu drogowego istnieje paląca kwestia, spędzająca sen z oczu co poniektórym aktywistom. Społeczeństwa na wielu kontynentach (poza Antarktydą) kłócą się, czy użytkownicy dwukołowców, zwani częściej rowerzystami powinni prowadzić swoje pojazdy w kaskach, czy też jest to zbędna fanaberia. Oczywiście, tak jak życie nie jest czarno-białe, tak i w tej kwestii znaleźć można argumenty przemawiające za i przeciw noszeniu kasków rowerowych. My, rowerowi podróżnicy winniśmy przemawiać za dodaniem tego sprzętu do standardowego wyposażenia cyklisty, więc w tymże artykule przedstawimy 7 powodów, dla których warto jeździć rowerem w kasku.


  1. Zmniejsza się kilkakrotnie ryzyko poważnego urazu głowy

To podstawowy argument i najsilniejsza karta, którą w zasadzie można zamknąć spór o kaski. Te specjalne nakrycia głowy wszakże po to zostały stworzone, by chronić cyklistów. Jak wiadomo, w ruchu drogowym rowerzysta to ostatnie ogniwo, które przy jakimkolwiek wypadku komunikacyjnym obrywa najbardziej. Niestety bardzo często ze skutkiem śmiertelnym. Założenie kasku przy incydencie na drodze zmniejsza ryzyko urazu głowy, najcenniejszej części ludzkiego ciała. Chroniąc głowę, po prostu chronimy nasze życie, bo to właśnie na jej urazy jesteśmy najbardziej narażeni przemieszczając się rowerem.

Dobra. Asem już zagraliśmy, ale jakby komuś było mało, wyciągamy kolejne karty.


  1. Czujesz się bezpieczniej na drodze.

Argument związany z powyższym, z tym że tu skupiamy się na uwarunkowaniach psychologicznych. Mając kask na głowie cyklista czuje się pewniej, czy to przedzierając się przez miejską dżunglę, czy przemierzając leśne wertepy. Wie, że w razie czego jego głowa jest chroniona i ryzyko poważnego urazu jest znacznie mniejsze.

  1. Wyglądasz bardziej profesjonalnie

Widzieliście kiedyś zawodowego kolarza bez kasku? Na pewno nie w czasie zawodów. Rowerzysta w kasku na sam start dostaje +10 do profesjonalizmu, nawet jeśli jedzie starym składakiem po piwo do osiedlowego. W naszym  ogólnym wyobrażeniu kask jest nie tylko wyrazem dbania o swoje bezpieczeństwo, ale w pewnym stopniu odzwierciedla też wiedzę rowerzysty o rowerowym świecie, wykazuje jego większe zainteresowanie tematem.

  1. Możesz pokazać własny styl

Kask rowerowy pozwala też wyrazić własny oryginalny styl. Jeśli interesujesz się modą retro, możesz kupić kask stylizowany na dawne kaski, jeśli jesteś downhillowcem, nosisz odpowiedni kask dla tej dziedziny kolarstwa. Kask jest też świetnym miejscem, by pokazać przynależność do danego klubu sportowego lub projektu podróżniczego. Możesz obkleić go wlepkami z odwiedzonych miejsc lub promować swoją firmę.

  1. Masz dodatkową ochronę od słońca i deszczu

Ta zaleta najbardziej przemówi do rowerowych podróżników. Podróżując w upale koniecznie trzeba mieć coś chroniącego głowę od prażącego słońca. Kask funkcję tę spełnia wystarczająco i eliminuje potrzebę zabierania ze sobą czapek, kapeluszy czy chustek. Podobnie jest w przypadku niewielkiego deszczu. Jeśli zaskoczy nas przelotna mżawka w środku miasta, a mamy kask, trochę mniej zmokniemy niż bez żadnego nakrycia głowy.

  1. Możesz brać udział w zawodach sportowych.

Aby wziąć udział w rowerowych zawodach czy zorganizowanych rajdach, nie tylko dla profesjonalistów, wymagane jest posiadanie kasku. Nie masz kasku – nie startujesz. Jeśli interesują Cię starty w kolarskich przedsięwzięciach, musisz zainwestować w kask, bo tego wymaga regulamin. W imprezach masowych bezpieczeństwo to podstawa.

  1. Jesteś przykładem dla innych, zwłaszcza najmłodszych.

Nosząc kask, promujesz dobre nawyki (bo, chyba już ustaliliśmy, że jazda w kasku takim nawykiem jest?). Pokazujesz innym uczestnikom ruchu drogowego, że noszenie kasku to po pierwsze nie żadna wiocha, że wyglądasz profesjonalnie i że dbasz o swoje i ich bezpieczeństwo. Im więcej osób zacznie jeździć w kaskach, tym szybciej stanie się to powszechnym zachowaniem. Warto edukować zwłaszcza dzieci i bezwzględnie wymagać u nich noszenia kasku na rowerze, tłumacząc im, jakie ma to zalety.

Warto go mieć

Posiadanie i używanie kasku nie zwalnia nas z myślenia zdrowo-rozsądkowego oraz przestrzegania przepisów prawa drogowego. Kask nie daje stuprocentowej pewności podczas jazdy rowerem nic nam się nie stanie. Ma on po prostu zmniejszyć potencjalnie niebezpieczne urazy głowy przy upadku lub potrąceniu przez samochód. Jednak  nie jest  tarczą, która uratuje człowieka przed czołowym zderzeniem z samochodem.

7 powyższych argumentów powinno jednakże wystarczyć, by przekonać was, że naprawdę warto jeździć w kasku. Nie ważne, czy wybieracie się w kilkutygodniową podróż, czy tylko dojeżdżacie do pracy – kask powinien towarzyszyć  wam zawsze, gdy używacie roweru. Obecnie na rynku mamy tyle różnych modeli rowerowych kasków, że na pewno znajdziecie taki, w którym będziecie się czuć dobrze. Nie trzeba wydawać grubych pieniędzy, choć powiedzmy sobie szczerze: kto mądry oszczędza na bezpieczeństwie?

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.