Blog


Blisko, pięknie i idealnie na podróże na 2 kółkach. Czechy zdecydowanie mogą zachwycić wielbicieli rowerowych podróży. Rozbudowana sieć szlaków turystycznych, w tym rowerowych, biegnących pośród górskich krajobrazów, miast skalnych, dolin rzek czy rozległych winnic zachęca do wypraw. Rowerzyści mogą liczyć na 38 tys. km tras rowerowych.

Czytaj więcej  

Pisaliśmy o tym, jak ważne dla komfortu jazdy jest odpowiednie ustawienie siodełka rowerowego. Ale nie mniej ważny jest odpowiedni dobór jego kształtu i twardości.Siodło rowerowe jest jednym z trzech najważniejszych punktów podparcia w trakcie jazdy na rowerze (ręce, miednica, nogi). Powinno utrzymywać ok. 60% masy ciała. Właściwe podparcie miednicy odciąża nadgarstki, a przede wszystkim umożliwia maksymalną i efektywną pracę nóg, dzięki czemu nie przeciążamy mięśni w odcinku lędźwiowym, a obręcz barkowa jest ustabilizowana.

Czytaj więcej  

Bodźcem do regulowania ustawienia siodła w rowerze powinny być wszelkie bóle i odczuwalne w trakcie jazdy niewygody. Najczęstsze objawy źle dobranej wysokości siodełka to bóle kolan lub dolnej części pleców. Podczas dłuższych jazd na za wysoko ustawionym siodełku może pojawić się ból z tyłu kolan oraz w dolnych partiach kręgosłupa, zaś siedzenie na zbyt nisko osadzonym siodle może powodować bóle z przodu kolan oraz brak efektywności podczas pedałowania.

Czytaj więcej  

Statystyki wskazują, że już prawie jedna czwarta Węgrów korzysta z rowerów jako głównego środka transportu. Węgry bez wątpienia inwestują w budowę kolejnych dróg rowerowych. Zaplanowano 15 tysięcy kilometrów ścieżek rowerowych do 2030 roku, nowa trasa rowerowa Budapeszt-Wiedeń – część EuroVelo 6, jest w budowie.

Czytaj więcej  

Chorwacja urzeka nas krajobrazami, zróżnicowaniem terenu, wspaniałym wybrzeżem, wzdłuż którego znajduje się większość miejscowości turystycznych i co za tym idzie infrastruktury drogowej. Przedstawiamy krótkie podsumowanie czego możecie się spodziewać jeżeli chodzi o podróżowanie rowerem po tym pięknym kraju.

Czytaj więcej  

O ile przewożenie na wakacje roweru w samochodzie czy pociągu wydaje się dość oczywiste, to już lot samolotem z rowerem w bagażu może wydawać się dość kłopotliwy. Ale jest jak najbardziej możliwy.

Czytaj więcej  

Ma zwykle 2 koła, ramę, kierownicę, pedały. Napędzany siłą naszych mięśni, a coraz częściej także elektrycznie. Pojazd do rekreacji, transportu. Mowa oczywiście o rowerze. Czy zastanawialiście się kiedyś jak powstaje rower? Jakie są kolejne etapy całego procesu wytworzenia jednośladu? Okazuje się, ze zanim rower trafi docelowo do sklepu, musi minąć czasem nawet kilka lat. To czas na projekty, testy i opracowanie modelu do seryjnej produkcji.

Czytaj więcej  

Pierwsza utytułowana kobieta - kolarka to Polka, Karolina Kocięcka. Nazywana była "Latającą Diablicą" ze względu na niebywałą wytrzymałość, ambicję i determinację. Ale droga do organizowania damskich wyścigów rowerowych wcale nie była prosta. Druga połowa XIX w. to początki damskiego kolarstwa, ale też niechęć do kobiet - rowerzystek i lansowanej przez nie "męskiej mody". Warto poznać losy Karoliny - prekursorki i sportowej mistrzyni wyścigów rowerowych.

Czytaj więcej  

Wiosna tuż tuż, a więc i być może decyzje dotyczące wyboru nowego roweru. W większości sklepów rowerowych profesjonalna obsługa udzieli kupującym pomocy, doradzi i ułatwi wybór. Wielu z nas kupuje jednak on line, warto więc odświeżyć wiedzę i dokonać najlepszego wyboru. Aby rower był wygodny, a jazda na nim bezpieczna. Warto zacząć od ustalenia, jaki model roweru z dostępnych na rynku, będzie dla nas najlepszy.

Czytaj więcej  

Czy zimą możliwe są rowerowe przejażdżki? Oczywiście tak, choć jazda po oblodzonym i ośnieżonym podłożu jest trochę trudniejsza i wymaga przygotowania. Rowerzysty – pod względem odpowiedniego ubrania, butów i umiejętności, roweru - pod kątem ustawienia siodła, kierownicy czy wyposażenia w błotniki.

Czytaj więcej  

PRZEJRZELIŚMY STATYSTYKI WYPADKÓW Z UDZIAŁEM ROWERZYSTÓW. Jeszcze za rok 2019, ale lada moment będą pewnie te za ubiegły rok. Sprawdzimy wówczas czy i jakie zaszły zmiany. Jak to było w 2019?

Czytaj więcej