Gdańsk - gospodarzem światowego szczytu Velo-City 2025

2025 Velo-City - światowy szczyt rowerowy odbędzie się w Gdańsku


Proponowanym tematem Velo-City 2025 jest Energizing Solidarity, uwzględniający dziedzictwo miasta i jego zaangażowanie w promowanie zmian społecznych poprzez jazdę na rowerze. Konferencja Velo-City odbędzie się w czerwcu w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym AmberExpo. Wybór Gdańska to wyjątkowe wyróżnienie i wyraz uznania za popularyzację komunikacji rowerowej. Gdańsk jest ponadto jednym z kluczowych miast w sieci tras rowerowych EuroVelo, krzyżują się tu bowiem 3 europejskie szlaki: EV9: Gdańsk - Poznań - Wrocław - Brno – Triest, EV10: Kopenhaga - Szczecin - Gdańsk - Kłajpeda - Ryga - Tallin - Petersburg - Helsinki - Haparanda - Sztokholm – Kopenhaga, EV13: nazywany Szlakiem Żelaznej Kurtyny: od Morza Barentsa w Norwegii do Morza Czarnego w Bułgarii.


W okresie poprzedzającym wydarzenie, miasto ma śmiałe ambicje dalszego rozwoju w zakresie komunikacji rowerowej. Chodzi tu o budowę sieci superautostrad rowerowych o długości 36,8 km, modernizację łącznie 30 km tras rowerowych, nadanie priorytetu ruchowi rowerowemu w 16 kluczowych częściach sieci drogowej, przebudowę 8 przejazdów rowerowych na głównych szlakach ruchu drogowego, wdrożenie ograniczeń ruchu "tempo 30 km/ h" oraz modernizację rekreacyjnych i podmiejskich tras rowerowych.
W 2023 r. w Gdańsku wprowadzony zostanie nowy system rowerów publicznych o nazwie MEVO 2.0, w którym 75% całej floty rowerów jest wspomaganych elektrycznie. Wszyscy uczestnicy Velo-City Gdańsk otrzymają bezpłatny karnet na system MEVO oraz miejską sieć komunikacji miejskiej.


W ubiegłym roku Velo-City gościło w Lublanie na Słowenii, w tym roku odbędzie się w niemieckim Lipsku w dniach 9-12 maja, a przyszłoroczna edycja zawita do Gandawy w Belgii. Gdańsk ma nadzieję, że Velo-City 2025 zainspiruje społeczność rowerową do wspólnego promowania jazdy na rowerze jako sposobu na wsparcie środowiska oraz zwiększenie energii osobistej i społecznej.


Źródło: European Cyclists' Federation