5 zasad bezpieczeństwa PZIR


 Prędkość

To jak szybko poruszamy się na rowerze ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Pamiętaj starą prawdę: „śpiesz się powoli” – nie szarżuj jadąc rowerem, nie przeceniaj swoich możliwości, a przede wszystkim dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych, natężenia ruchu i przepisów kodeksu drogowego.

 Szacunek

Szanujmy pozostałych uczestników ruchu. Przede wszystkim pieszych ale też innych rowerzystów i kierowców korzystających z infrastruktury drogowej. Unikajmy agresji, bądźmy wyrozumiali wobec seniorów, osób niepełnosprawnych, ale też siebie nawzajem. Kultura osobista jest najlepszą wizytówką każdego z nas.

 Przewidywalność

Zachowujmy się podczas jazdy w sposób przewidywalny. Korzystajmy z dzwonka, oświetlenia – czyli niezbędnych elementów wyposażenia każdego roweru, ale też sygnalizujmy planowane manewry, przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego, a przede wszystkim zrezygnujmy z poczucia, że jesteśmy „królami szos”.

 Ograniczone Zaufanie

Zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania – do innych uczestników ruchu drogowego, ale też do swoich możliwości psychofizycznych i infrastruktury drogowej. W sytuacjach drogowych, zwłaszcza w konfrontacji z pojazdami mechanicznymi, nie możemy być pewni, że pozostali uczestnicy ruchu respektują przepisy, widzą i szanują nasze pierwszeństwo.

 Widoczność

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Załóż kask, po zmroku kamizelkę lub pas z odblaskami. Zadbaj o skuteczne oświetlenie, nie wstydź się dzwonka. Pozwól innym zobaczyć się i usłyszeć.